Jak na levné volání
Publikováno: 1.9.2015
Děsíte se každý měsíc chvíle, kdy v poštovní či emailové schránce narazíte na aktuální vyúčtování od svého mobilního operátora? Také si při pohledu finální výsledek říkáte „To je to slíbené levné volání“? Nejste v tom sami!
Před pár lety, kdy ceny za volání u operátorů velké trojky vystoupaly do závratných výšin, zpoza růžku vykouknul Český telekomunikační úřad a jal se uvádět věci na pravou míru. Zveřejnil studii, která ukazovala taková čísla, na která ale většina běžných smrtelníků neměla šanci dosáhnout. „Levné volání“ podle ČTÚ bylo ve skutečnosti vypočítáno z těch nejdražších tarifů a běžné obyvatelstvo tak navzdory tvrzení úřadu stále volalo několikanásobně dráž. ČTÚ i operátoři se snažili potenciální průšvih a odliv zákazníků zastavit a tak prohlásili, že ceny zveřejněné ve studii berou v potaz i ty zákazníky, kteří o ceně volání se svým operátorem vyjednávají. Bohužel jim nedošlo, že právě v roce 2010, kdy tato kauza probíhala, téměř 40 % majitelů mobilních telefonů volalo z předplacených karet, kde smlouvání o cenách nebylo tak úplně možné. Toho se chytila nejen média, ale také veřejnost a společnými silami donutili operátory na cenách volání a služeb zapracovat ve prospěch občanů.
Dnes už je to ale jiná písnička. Velké trojce (O2, Vodafone, T-Mobile) šlapou na paty virtuální operátoři a co bylo dříve považováno za levné volání, dnes platí spíše za nudný průměr. Stále je důležité uvědomit si jednu zásadní věc. Levné volání je totiž pojem relativní. Zatímco někdo se spokojí s voláním za 3 Kč za minutu, jinému může tato částka připadat zcela nepřijatelná až absurdní. Jak tedy dosáhnete své vysněné sazby? Připravili jsme pro vás krátký návod.
Statistika nade vše
Pokud nepatříte mezi zákazníky, kteří si užívají neomezeného volání za fixní cenu, zapátrejte v útrobách svého domácího archívu. Vytáhněte faktury nejméně za poslední tři měsíce, uvařte si šálek dobré kávy nebo čaje, vybavte se tužkou, papírem a kalkulačku a pusťte se do práce. Spočítejte si, kolik minut a do jakých sítí vlastně za měsíc provoláte a kolik vás taková minuta hovoru stojí. Pokud máte k dispozici volné minuty, nezapomeňte je do výpočtu zanést. Jestli budete za finální čísla považovat sazby za volání jednotlivých sítí, nebo jestli postoupíte o krůček dál a vše ještě jednou zprůměrujete na jednu výslednou cifru, to už záleží čistě na vašem uvážení.
Srovnávejte
Když máte výrobu osobní statistky zdárně za sebou, pusťte se do průzkumu trhu. Nemusíte nutně vyrážet do víru města a obcházet jednoho operátora po druhém. V dnešní době moderních technologií zvládnete tento krok z pohodlí vašeho domova. Stačí vzít na pomoc Kalkulačku cen a o situaci na trhu mobilních operátorů budete mít přehled během pár vteřin.
Levné volání vs. neomezené volání
Neomezené volání není pro každého. Vyplatí se tomu, kdo na telefonu visí dlouhé hodiny a volá napříč všemi operátory, kteří jsou na trhu momentálně dostupní. Stále ale existují lidé, kteří telefon považují spíše za nutné zlo a s jeho vlastnictvím svolili prakticky jen proto, že v dnešní době to zkrátka a jednoduše jinak nejde. Spadáte-li do kategorie neúnavných telefonistů, možná byste měli pořízení neomezeného tarifu zvážit. Pokud ale váháte, zda neomezené volání přeci jen není zbytečné, opět si vezměte na pomoc nějaký nástroj pro srovnání tarifů. Tentokrát si spočítejte, kolik minut měsíčně provoláte a to bez ohledu na to, do jaké sítě. Výsledné číslo vynásobte průměrnou cenou za volání a sami uvidíte. Pokud se budete nápadně blížit k částce, která odpovídá cenám za neomezené volání, možná byste i vy měli nad touto variantou zapřemýšlet. Stále se totiž může stát, že i když máte levné volání, výsledná částka přesáhne cifru, kterou považujete za únosnou.